Yaz Tatilinde Ders Çalışılır mı?

Yaz Tatilinde Ders Çalışılır mı?

Girmek zorunda olduğunuz bir sınav varsa elbette ki yaz tatilinde de ders çalışılır. Fakat bu ders çalışma temposu kış dönemindeki ders çalışma temposundan ayrılmalıdır. Bu haftaki blog yazımızda “Yaz tatilinde ders çalışırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” sorusuna cevap vereceğiz. 

Yaz Tatilinde Nasıl Ders Çalışılır?

“Peki yaz tatilinde nasıl ders çalışacağız?” dediğinizi duyar gibiyiz. Hazırsanız aşağıda maddeler halinde sıraladığımız başlıkları okuyabilir ve siz de ders çalışmaya başlayabilirsiniz. 

1.Çalışmak ve Eğlenmek İçin Zaman Belirleyin

Yaz tatili aynı zamanda eğlenebileceğiniz bir zamandır. Bu yüzden çalışma ve eğlenme zamanınızı birbirinden ayırmanız gerekiyor. Mutlaka eğlenmeye de zaman ayırın. Haftanın belirli günleri ders çalışmak için ayrılabilir ya da gün içinde belirli saatler ders çalışmaya ayrılabilir. 

2. Ders Programı Oluşturun

Tıpkı kışın olduğu gibi yazın da kendinize bir ders çalışma programı hazırlamalısınız. Bu programın tek farkı kışın olduğu gibi yoğun olmaması olmalı. Çalışmanız gereken konulara sırayla devam edebileceğiniz şekilde bir program hazırlamalısınız. 

3. Öğrenim Hayatınızın Devam Ettiğini Unutmayın

Yaz tatilinde hiç ders çalışmazsanız bildiklerinizi unutma olasılığınız yüksektir. Bilgi tazelendikçe akılda kalır. Okul hayatınız devam ediyorsa ve gireceğiniz bir sınav varsa bunu unutmamalısınız. Yaz tatilini sadece hayatınızın bir parçası olarak görmeli ve rutinlerinizi seyrelterek devam etmelisiniz. 

4. Kitap Okuyun

Yaz tatili kitap okumak için de oldukça ideal bir zamandır. Paragraf sorularında başarılı olmanının yolunun kitap okumaktan geçtiği göz önünde bulundurulursa “Kitap okumak da bir ders çalışma yöntemidir.” diyebiliriz. Bu yüzden yaz tatilinde kitap okumaya da zaman ayırmalısınız. 

5. Dinlenmeyi Unutmayın

Yaz tatilinde sürekli ders çalışamazsınız. Mutlaka haftada en az bir gününüzü dinlenmeye ayırmalısınız. Sessiz sakin bir piknik yerinde yere uzanıp gökyüzünü izlemek gibi hem ruhunuzu hem de bedeninizi dinlendireceğiniz aktivitelerle ilgilenmenizi öneririz. 

6. Kaliteli Zaman Geçirin

Tatilde kaliteli zaman geçirmek önemlidir. Genel kültürünüzü arttıracak aktivitelerle kaliteli zaman geçirerek kendinizi yeni döneme hazırlayabilirsiniz. Sergi gezmek ya da iyi bir sinema filmi izlemek size çok şey katacaktır. 

7. Okul Dönemi Yaklaştığında Temponuzu Arttırın

Okul temposuna ayak uydurabilmek için okul açılacağı tarih yaklaştığında kendinizi bu tempoya ayak uydurmak için çalışma temponuzu arttırmanız faydalı olacaktır. Günler geçtikçe planınızı biraz daha yoğunlaştırabilirsiniz. 

Yaz Tatilinde Online Eğitim Almanın Avantajları 

  • Ders çalışmaktan asla uzak kalmazsınız. Tablet, bilgisayar ve telefon gibi araçlarda kullanabileceğiniz online eğitim sayesinde tatilde ya da uzun yolculuklarda ders çalışabilirsiniz. 
  • Ders çalışmak daha kolay hale gelir. Kitap ve defter gibi araç gereçlerle uğraşmaktansa video izlemek size daha kolay gelecektir.
  • İstediğiniz zaman videoları durdurarak eğlenme molanıza ya da dinlenme molanıza geçebilirsiniz. 
  • Yeniden izleme seçeneği sayesinde tatil dolayısıyla odaklanamadığınızı düşündüğünüz konulara yeniden çalışabilirsiniz. 

“Yaz tatilinde ders çalışılır mı?” sorusuna “Evet!” cevabını verdiğimiz blog yazımızın sonuna geldik. Siz de yazıda verdiğimiz ipuçlarından yararlanarak yaz tatilinde ders çalışabilirsiniz. Yaz tatilinde ders çalışmak için online LGS eğitimi ya da Online AYT TYT eğitimi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir