Not Tutarak Ders Çalışmak

Not Tutarak Ders Çalışmak

Ders çalışmak için pek çok farklı yöntem uygulanır. Herkesin kendine göre bir çözümü vardır. Fakat en iyi çalışma yöntemlerinden biri şüphesiz ki not tutarak çalışmaktır. Bu haftaki blog yazımızda not tutarak çalışmaya dair detayları anlatacağız.

Not Tutmanın Faydaları

“Not tutmak neden faydalıdır?” hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabını hiç düşünmediyseniz sizin için not tutmanın yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sınav kaygısını azaltır. 
  • Zamandan tasarruf etmenizi sağlar. 
  • Öğrendiklerinizin aklınızda kalmasını sağlar. 
  • Sınavlardan önce kendinizden emin olmanızı sağlar. 

Nasıl Not Tutulur?

Not tutmak pek çok noktada sizin için faydalı evet ama bunu nasıl yapacaksınız? Gelin şimdi de birlikte not almanın püf noktalarını konuşalım.

1.Not Almak İçin Hazır Olun

Not almak için ihtiyacınız olan her şeyi yanınızda bulundurmalısınız. Mümkünse tükenmez kalem almalı ve aldığınız notun üzerini herhangi bir yanlışlık olduğunda çizerek geçmelisiniz. Silgi size zaman kaybettirecektir. 

2. İyi Dinleyin

İyi not almak için iyi bir dinleyici olmak çok önemlidir. İlginizi dağıtacak her şeyi ortadan kaldırmalı ve derse odaklanmalısınız. Pür dikkat dinlemelisiniz ki böylece güzel not tutabilirsiniz. 

3. Anlaşılır Kısa ve Öz Not Tutun

Not tutarken uzun uzun cümleler yazmaktan kaçınmalısınız. Bu size zaman kaybettirerek önemli detayları kaçırmanıza neden olacak bir eylemdir. Bu yüzden kendinize ait kısaltmalarınız olsun. 

4. Önemli Yerleri İşaretleyin

Not tutarken önemli olduğunu düşündüğünüz ya da önemli olduğu söylenen alanları işaretleyin. Böylece tekrar yaparken neye dikkat etmeniz gerektiğini daha iyi bilirsiniz. 

5. Kaçırdığınız Yerlerde Atlayarak Devam Edin

Not tutarken anlamadığınız yerleri anlamaya çalışmak bütün ipin ucunu kaçırmanıza neden olacaktır. Bu yüzden anlamadığınız yer için boşluk bırakın ve devam edin. 

6. Notlarınızı Temize Çekin

Not tutma serüveni burada bitmiyor! Not tuttuğunuz kağıtları hemen temize çekmelisiniz. Çünkü not tutarken anlamayacağınız şeyler yazmış olabilirsiniz. Unutmadan temize çekmelisiniz. 

Not Tutmak ve Online Eğitim

Not tutmak online eğitimde oldukça kolaydır. Online eğitim videolarını izlerken anlamadığınız yerde videoyu durdurup geri sarabilir, yetişemediğiniz yerde videoyu durdurabilirsiniz. Hatta haftalar sonra videoyu yeniden izleyerek anlaşılır olmayan yerlere dair yeni notlar alabilirsiniz. Aldığınız notlara online eğitim videolarına dair notlar da eklemeli ve böylece notlarınızla online eğitim videolarını eşleştirmelisiniz. Tekrar yapmak istediğinizde notlarınızdan ve notunu düştüğünüz videolardan yararlanarak tekrar yapabilirsiniz. 

Not tutmak ve online eğitim almak gibi iki süper gücü birleştirmek istiyorsanız LGS online eğitim, AYT ve TYT online eğitim derslerimize başvurabilirsiniz. Online eğitim derslerinde not tutarak siz de başarıya büyük adımlarla koşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir