LGS Türkçe Dersinde Başarılı Olmanın Yolları

LGS Türkçe Dersinde Başarılı Olmanın Yolları

LGS Türkçe dersinde başarılı olmak istiyor ama bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu hafta sizin için hazırladığımız blog yazımızı okuyabilirsiniz. Türkçe genel olarak herkese kolay bir ders olarak gelmekte. Bu yüzden de öğrenciler Türkçe dersine büyük bir önyargı ile yaklaşmakta. Bunun getirisi de ne yazık ki başarısızlık olmakta. Bu yüzden yazımıza Türkçe dersini hafife almamanızı önererek başlamak istiyoruz. 

LGS Türkçe Dersinde Nasıl Başarılı Olunur?

Yazımızın bu kısmında sizlerle LGS Türkçe’de başarılı olmanın ipuçlarını paylaşacağız. “Türkçe dersine nasıl çalışılır?”, “Türkçe dersine çalışma teknikleri nelerdir?” ve “En iyi Türkçe çalışma kaynağı nedir?” sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. 

1.Çok Okuyun

Okumadan Türkçe dersinde başarılı olmayı beklemeyin. Ne kadar çok okursanız o kadar çok yol alırsınız. LGS’de önünüze uzun uzun paragraf soruları gelecek. Bu yüzden o soruları doğru anlamanız gerekiyor. Bunun birinci koşulu ise okumak. Okumak sınava az kalmışken yapılabilecek bir eylem elbette değil. Bu yüzden okumayı hayat biçimi haline getirmelisiniz. 

2. Ders Programına Yeterli Türkçe Çalışma Saati Ekleyin

Matematik daha zor geldiği için ya da sosyal bilimler daha eğlenceli olduğu için hazırladığınız ders çalışma programında bu derslere ağırlık vermeyin. Her dersin kendi içinde bir zorluğu var. Türkçe’ye de ders çalışma programında yeterince yer verin. 

3. Dil Bilgisine Odaklanın

Dil bilgisi öğrenilmesi zor gibi geliyor olsa da ona odaklanmaktan vazgeçmeyin. Önce temel kavramları öğrenin. Sıfatların cümlede ne işe yaradığını, isim ile fiili birbirinden ayıranın ne olduğunu kavrayın. Ezber yapmanız gereken yerde ezber yapın ya da kodlayarak çalışın. 

4. Eksik Konularınızı Tespit Edin

Eksik konularınızı tespit ederek bu konulara daha çok zaman ayırabilirsiniz. Böylece bildikleriniz ile zaman kaybetmemiş olursunuz. Fakat eksikliklerinizi doğru tespit etmiş olmanız önemlidir. Burada online deneme sınavları kurtarıcınız olacaktır. Hangi konudan daha fazla yanlış elde ediyorsanız bu, o konuda eksik olduğunuz anlamına gelir. 

5. Türkçe Dersini Eğlenceli Hale Getirin

Özellikle dil bilgisi söz konusu olduğunda konuyu eğlenceli hale getirmek mantıklı bir çözümdür. Örneğin; gerçek, mecaz ve yan anlama çalışacağınızı varsayalım. Burun akıntısı, burun kıvırmak ve ayakkabı burnu kelimelerini baz alalım. Bu kavramları görselleştirerek yanlarına hangi anlamlara ait olduğunu ve bu anlamlarla ilgili cümleleri yazın. Sürekli göreceğiniz yerlere bu tarz görselleştirmeler asarak Türkçe’yi eğlenceli hale getirebilirsiniz. 

LGS Türkçe’de Başarılı Olmak İçin Online Eğitim 

Türkçe dersinde kullanabileceğiniz en iyi kaynaklardan biri Türkçe online eğitimdir. Ders videolarını sınırsız izleyerek anlamadığınız konuları kavrayabilirsiniz. Konu anlatımları ile anlamakta güçlük çektiğiniz konularda aydınlanabilirsiniz. Her an her yerde Türkçe dersine çalışabilrisiniz. Böylece “Türkçe kolay bir ders. Ders çalışma programıma eklemesem de olur.” düşüncesi ile hareket etseniz bile otobüste eve giderken video izleyerek otobüste geçen verimsiz zamanınızı değerlendirebilir ve ders çalışma programınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

LGS Türkçe dersinde başarılı olmanın sırlarını sizlerle paylaştık. LGS Türkçe online eğitim alarak sınırsız izleme hakkına sahip olmak, istediğiniz yerde Türkçe dersine çalışmak ve deneme sınavları ile kendinizi sınamak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir