Haftalık Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Haftalık Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Özellikle sınava hazırlanma sürecinde olan öğrencilerin iyi bir ders çalışma programına ihtiyacı vardır. Bir öğrenci olarak bunu yaparken hem kendinizi hem de gireceğiniz sınavı iyi çözümlemeniz önemlidir.Böylece ne kadar çalışmanız gerektiğini, hangi konulara yoğunlaşmanın önemli olduğunu ve çözmeniz gereken soru sayısını planlayabilirsiniz.

1. Kendinizi İyi Tanıyın

Haftalık ders çalışma programı hazırlamanın ilk adımı kesinlikle kendinizi iyi tanıyor olmanızdır. Günde kaç soru çözeceğinizi bir derse ne kadar zaman ayıracağınızı iyi bilmeniz gerekiyor. Böylece haftalık ders çalışma programınıza uçuk rakamlar yazmazsınız. 

2. Yavaş İlerleyin

Soru çözme ya da ders çalışma sürelerinde adım adım ilerleyebilirsiniz. Örneğin ilk 3 hafta 35 soru çözdüyseniz gelecek hafta soru sayısını 45’e çıkarabilirsiniz. Aynı durum ders çalışma süreleriniz için de geçerli.

3. Konulara Öncelik Verin

Programınızın temelinde konuları öğrenmek olmalıdır. Daha sonra konu tekrarlarına ve soru çözümlerine yer verebilirsiniz. Eksik olduğunuz konulara öncelik vererek bildiğiniz konularla devam edebilirsiniz. Konular derslere göre eşit dağılmış halde olmalıdır. Türkçe’deki bütün konuları bitirip matematiğe geçmemelisiniz. Bu Türkçe’de öğrendiklerinizi unutmanıza neden olacaktır. 

4. Çözeceğiniz Soruları İyi Planlayın

Çalıştığınız dersten sonra soru çözümü yaparak öğrendiklerinizi pekiştirmelisiniz. Hangi dersi çalıştıysanız o dersten sonra o dersin sorusunu çözmelisiniz. Zorlandığınız konularda soru çözebilirsiniz. 

5. Deneme Sınavlarını Unutmayın

Sadece soru çözmek yeterli olmaz. Bu yüzden haftada 1 kere deneme sınavı çözmelisiniz. Programınızda gerçek bir deneme sınavıymış gibi bu deneme sınavına bir saat ayırmalısınız. 

6. Kitap Okumayı Planınıza Ekleyin

Kitap okumak soru çözme hızınızı arttırır ve Türkçe’de size yardımcı olur. Bu yüzden ders çalışma programınızda en az 1 saat kitap okumaya zaman ayırmalısınız. 

7. Kendinize Acımasız Davranmayın

Çok fazla ders çalışmak için kendinize acımasızca davranmayın. Bu büyük bir hatadır. Ders çalışmanın verimliliğini düşürür. Kendinize dinlenme ve gezme molaları da planlamalısınız. 

8. Programın Aksayabileceğini Unutmayın

Bazen çıkan acil işler ve yaşanan isteksizlikler programınızın aksamasına neden olabilir bu durum sizi demoralize etmemeli. Aksayan bölümü geçerek kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

Haftalık Ders Çalışma Programı Hazırlanırken Yapılan Hatalar

Ders çalışma planı hazırlanırken yapılan hataları şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz;

  • Ders çalışma programının kendi kendine size ders çalıştıracağını düşünüyorsanız yanılırsınız. Programa uymadığınız sürece program bir işe yaramaz. 
  • Plana sadece dersleri eklemek bir hatadır. Bütün gününüzü planlamalısınız. 
  • Her planın kusurları vardır. Kusurları için planınızı çöpe atmamalısınız. 
  • Başka birine ders çalışma programı hazırlatılmaz. Sizi en iyi siz tanırsınız.
  • Ders çalışma programından aldığınız geri dönüşün takibini yapmalısınız. 

Örnek Haftalık Ders Çalışma Programı 

Aşağıda sizin için hazırladığımız örnek ders çalışma programını bulabilirsiniz. Aşağıda hazırladığımız programın sadece örnek olduğunu unutmamalı ve kendinize özel bir haftalık ders çalışma programı hazırlamalısınız.

Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma
09:00-10:00 Türkçe  Tarih  Felsefe  Biyoloji  Fizik 
10:00-10.20 Dinlenme
10:20-11:00 35 Soru Çözümü 35 Soru Çözümü 35 Soru Çözümü 35 Soru Çözümü 35 Soru Çözümü
12:00-12:30 Öğle Arası 
12:30-13:30 Matematik  Coğrafya  Geometri  Kimya  Deneme Sınavı
13:30-13:50 Dinlenme
13:50-14:30 35 Soru Çözümü 35 Soru Çözümü 35 Soru Çözümü 35 Soru Çözümü
14:30-16:00 Hobilere Vakit Ayırma  Arkadaşlarla Zaman Geçirme Hobilere Vakit Ayırma  Arkadaşlarla Zaman Geçirme
16:00-17:00 Kitap Okuma

Daha öncede bahsettiğimiz gibi hiçbir ders çalışma programı kendi kendinize ders çalışmanızı sağlamaz. Planı uygulamalı ve bunun yanı sıra eğitim için bir destek almalısınız. AYT online eğitim, TYT online eğitim ve LGS online eğitim paketleri ile hazırladığınız ders çalışma programını daha kolay yerine getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir