En Etkili Sınav Çalışma Yöntemleri

En Etkili Sınav Çalışma Yöntemleri

LGS, AYT ve TYT söz konusu olunca öğrencinin geleceği de söz konusu oluyor. Bu durum birçok öğrenci tarafından bilinen bir gerçek. Şu an bu yazıyı okuyorsanız siz de bu durumun farkındasınız ve başarılı olmak istiyorsunuz. Bunun için etkili çalışma yöntemleri size oldukça yardımcı olacak. 

Sınava Etkili Çalışma Taktikleri

Yazımızın bu kısmında siz sevgili öğrencilerle sınava hazırlıkta çalışma taktiklerini paylaşıyor olacağız. Unutmayın çok çalışmak demek etkili çalışmak demek değildir. Bu yüzden yazımızı okuyarak nasıl etkili çalışabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

1.Haftalık Ders Programı Hazırlama

Planlı olmak her zaman iyidir. Kendinize haftalık ders çalışma programı hazırlamalısınız. Bu programda her derse eşit ağırlıkta yer vermelisiniz. Ders çalışma programı sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. 

2.Tekrar Etmek

Konuları tekrar etmeden pekiştiremezsiniz. Günlük tekrarlar ve aralıklı tekrarlar yapmalısınız. Böylece üzerinden zaman geçse bile öğrenmiş olduğunuz konuya dair bilgileri tazelersiniz. 

3. Konu Bitişlerinde Soru Çözmek

Konulara çalıştıktan sonra öğrendiklerinizin havada kalmasını istemiyorsanız soru çözmelisiniz. Böylece hem neyi ne kadar iyi öğrendiğinizi fark edersiniz hem de öğrendiklerinizi pekiştirirsiniz. Bu yüzden hangi derse çalışırsanız çalışın bölüm sonu denemeleri ile test çözmeyi unutmayın. 

4. Çalışılan Konuyu İlgi Çekici Hale Getirmek

Bazı konulara baktığınızda size sıkıcı gelebilir. “Hatta bu konuyla gerçek hayatta ne işim olacak.” diye düşünebilirsiniz. 

5. 20 ila 50 Dakikalık Sürelerle Çalışmak

Sürekli bir noktada durup sürekli aynı şeyi yapmak bir süre sonra dikkatinizin dağılmasına neden olur. Bu yüzden ders çalışma aralıklarınız olsun ve belirli bir süre ders çalışın. Molalarla performansını arttırabilirsiniz. 

6. Önce Önemli Konuları Öğrenmek

Konulara çalışırken okuyup geçmemelisiniz. Okuduğunuz konuları önce not alarak ya da işaretleyerek konulara çalışmalısınız. Anlamadığınız konuları da not edin. Böylece önemli konuları belirlemiş olursunuz. Anlamadığınız ve eksik olduğunuzu düşündüğünüz konuları böylece detaylı olarak incelemiş olursunuz. 

7. Çalışma Kartları Hazırlamak

Bilmeniz gereken tarihler, formüller, akımlar ve benzeri her şey için çalışma kartları hazırlamalısınız. Ön taraflarına bunun ne ile alakalı olduğunu arka taraflarına ise ne olduğunu yazın. Tekrar yaparken bu kartları kullanın ve oyun gibi çalışın. Oldukça akılda kalıcı bir yöntem olacak! 

8. Çalışma Mekanını İyi Seçmek

Çalışma mekanı son derece önemlidir. Dikkatinizin dağılmayacağı, uygun sıcaklık koşulları olan, temiz hava alan, rahatlık açısından ideal bir alan seçmelisiniz. Çalıştığınızın alanın çok fazla rahat olmaması uyku pozisyonuna geçmemeniz açısından önemlidir. Ayrıca kesinlikle yatarak çalışmamalısınız. 

9. Kaynaklardan Yararlanmak

Olabildiğince fazla kaynak kullanmalı ve bu kaynakların kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Özellikle soru çözmek için aldığınız kaynakların fazla olması gerekir ki yeterli sayıda soru çözebilin. 

10. Not Tutarak Çalışmak

Öğrendiklerinizi bir deftere yazarak çalışmalısınız. Böylece hem öğrendiklerinizi daha iyi kavrayabilir hem de daha sonra tekrar yapmak istediğinizde işinizi kolaylaştırabilirsiniz. 

11. Konu Anlatımlı Video İzlemek

Her ne kadar kaynak kullansanız da bu kaynaklar bir ders anlatımının yerini tutmayacaktır. Konu anlatımlı ders videoları ile bir öğretmenden ders alır gibi ders çalışma imkanı bulabilirsiniz. Özellikle net ve anlaşılır anlatımlardan yararlanmalısınız. 

Sınava Etkili Çalışma Yöntemi Olarak Online Ders Almak

Yazımız boyunca sizlerle etkili sınava çalışma yöntemlerinden bahsettik. Bu çalışmaları tek başına uygulayarak başarılı olma ihtimaliniz ne kadar yüksek olsa da kişisel rahatlık, uygun kaynak bulamama, ders çalışma programı hazırlayamama ve konu eksikliklerini tespit edememe gibi nedenlerden dolayı başarı oranınız etkilenebilir. Bu yüzden ders çalışma tekniklerini tam anlamı ile uygulamanın yolu online ders desteği almaktan geçer. Böylece konu eksikliklerinizi tespit ederek planlı bir şekilde çalışabilirsiniz. Kaynak konusunda zorluk yaşıyorsanız online derslerin sizin için sunduğu derslerle kaliteli bir kaynağa sahip olabilirsiniz. İstediğiniz zaman durdurarak izleyebilir ve not alma yöntemini rahatça ders çalışırken uygulayabilirsiniz. Dersleri dilediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz. 

Etkili sınava çalışma yöntemi olan online sınava hazırlık paketleri ile LGS, AYT ve TYT’ye başarılı ve eksiksiz bir şekilde çalışabilirsiniz. Kafanıza takılan sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir