Deneme Sınavlarında Başarılı Olmanın Yolları

Deneme Sınavlarında Başarılı Olmanın Yolları

İlkokuldan itibaren sınavlara hazırlanmak için deneme sınavları öğrencilerin önüne sunulur. Günümüz eğitim sisteminin içinde sıkça yer alan deneme sınavları ile öğrencinin başarı durumu ve seviyesi tespit edilir. Bu yüzden pek çok öğrencinin aklındaki soru “Deneme sınavlarında başarılı olmak için ne yapmalıyım?” gibidir. Bu haftaki blog yazımızda öğrencilerin kafasındaki bu soruya cevap vermeye karar verdik. 

Deneme Sınavlarında Nasıl Başarılı Olunur?

Deneme sınavında başarıya giden kapının anahtarı bu işi ciddiye almaktır. Deneme sınavına gerçek bir yerleştirme sınavına giriyormuş gibi girmelisiniz. Yazımızın bu kısmında sınava çalışma ve soru çözme taktiklerini sizinle paylaşacağız. 

Deneme Sınavlarına Nasıl Çalışılır?

LGS, AYT ve TYT’de başarılı olmak için nasıl ki uzun uğraşlar veriyorsanız deneme sınavları da düzenli çalışmalarınızın sonuçlarını aldığınız sınavlardır. Bu yüzden deneme sınavlarına çalışmak için de pek çok soru çözülmeli ve tekrar yapılmalıdır. Deneme sınavına çalışmak için yapmanız gerekenleri şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz;

  • Bolca soru çözmelisiniz.
  • Konu tekrarı yapmalısınız.
  • Eksik konularınıza yoğunlaşmalısınız. 
  • Evde soru çözerken süre tutmalısınız.
  • Özellikle paragraf soruları gibi zaman alan konularda kendinizi hızlı olmaya teşvik etmelisiniz.
  • Bol bol kitap okumalısınız. 

Deneme Sınavında Soru Çözmek İçin Taktikler

1. Soru Kitapçığı Üzerinde Kodlamalar Yapın

Kendinize bir sistem belirleyin. Örneğin; doğru cevap verdiğinize emin olduğunuz sorular için yıldız, boş bıraktıklarınız için yuvarlak ve ikilemde kaldıklarınız için kare sembolünü kullanarak soru kitapçığını işaretlerin. Daha sonra bu sınav sonu kontrolü yaparken işinize yarayacaktır. 

2. Eleyerek Gidin

Sorulan soruya cevap olamayacak şıkları eleyerek soruyu çözün. Böylece cevaba daha kolay odaklanabilirsiniz. 

3. Zamanla İlgilenmeyin

Sürekli kaç dakikanızın kaldığı ile ilgilenmek size zaman kaybettirecektir. Hızlı olun ama bu hızınızı kontrol etmeye çalışmadan soru çözmeye odaklanın. 

4. Yorulduğunuzda Mola Verebilirsiniz

Sürekli bir şeye odaklanmak zihninizin dağılmasına neden olabilir. Bu yüzden 10 saniye gibi küçük molalar vermek zihninizi yeniden toparlamanıza yardımcı olacaktır. Bu sürenin uzamamasına dikkat edebilirsiniz. 

5. Bir Soruya Gereğinden Fazla Zaman Ayırdığınızda Onu Geçin

Soruya yeterince zaman ayırdıysanız ve hala bir cevap bulamadıysanız soruyu geçmelisiniz. Vaktiniz kalırsa soruya yeniden bakabilirsiniz. 

6. Bölüme Başlamadan Önce Hızla Bölümü İnceleyin

Böylece testin yapısına hakimiyet kurabilirsiniz. Soruların uzunluk durumları, soru içindeki şekiller ya da soru sayısı gibi faktörler karşısında hazırlıklı olursunuz. 

Deneme Sınavları İçin Online Eğitim

Deneme sınavlarına çalışmanın bir yolu da online eğitim almaktır. Böyle bir sistemde hem düzenli konu tekrarı yapma imkanı bulabilir hem de güzel bir ders kaynağına sahip olursunuz. Bunun yanı sıra bölüm denemeleri ile konu sonlarında deneme sınavında başarılı olmak için sağlam bir adım atarsınız. Bölüm sonunda kendinizi değerlendirerek deneme sınavlarına hazır olursunuz. Ayrıca online deneme sınavları da sizi gerçek hayattaki deneme sınavlarına hazırlayan bir prova niteliğindedir. 

Siz de deneme sınavlarına ve AYT, LGS, TYT’ye hazır olmak istiyorsanız online deneme sınavları ile başarınızı ölçün. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir